„Akt koncentrowania na czymś uwagi ma w sobie potężną moc”. Deepak Chopra
Badania na temat uważności są prowadzone od ponad czterdziestu lat i wyniki tych badań ujawniają, że gdy zwracamy większą uwagę na to, co się dzieje wokół nas, zamiast działać w trybie autopilota, możemy obniżyć poziom stresu, odblokować kreatywność i poprawić swoją wydajność. Praktykowanie uważności zaleca się jako sposób na zarządzanie stresem, uniknięcie wypalenia zawodowego, a także jako metodę transformacji kariery i dokonywania zmian w życiu osobistym.
Uważność jest procesem aktywnego dostrzegania nowych rzeczy. Kiedy to robisz zaczynasz żyć w chwili obecnej, stajesz się zaangażowana, jesteś bardziej kreatywna. Dzięki uważności nasze decyzje są bardziej skuteczne, a nadarzające się okazje dostrzegane i wykorzystane. Neurobiolodzy potwierdzają, że ćwiczenie uważności wpływają na obszary mózgu związane z percepcją, świadomością ciała, regulowaniem emocji, poczuciem własnego JA. Uważność wzmacnia nasz system immunologiczny i aktywuje te części mózgu, które odpowiadają za poczucie szczęścia. Cały ten proces dodaje nam energii i jest sposobem na dbanie o zdrowie własnego mózgu.
Uważność jest kluczowym pojęcie filozofii buddyjskiej. Aktualna jej definicja to celowe zwracanie uwagi na bieżące wydarzenia bez dokonywania ich oceny, polega więc na całkowitym skupieniu się na danej chwili bez żadnego osadzania lub krytyki. W życiu często postępujemy odwrotnie, nie dostrzegając otoczenia. Zamiast skupiać się na teraźniejszości, nasz umysł krąży między przyszłością i przeszłością. Praktykowanie uważności jest treningiem umysłu i zarazem techniką, która może na nowo zaprogramować mózg na bycie tu i teraz. Okazuje się, że codzienna praktyka, nawet przez kilka minut dziennie, diametralnie zmienia mózg. Jest to jeden z najprostszych sposobów usunięcia starych wzorców w celu stworzenia nowych ścieżek nerwowych.
Proponuję ci wyzwanie. Kiedy się obudzisz, każdego kolejnego ranka przez następne dwa tygodnie, poleż w łóżku jeszcze 1-3 minuty (lub dłużej jeśli chcesz) i po prostu obserwuj własny oddech. Gdy w twojej głowie będą pojawiać się myśli związane z obowiązkami, pozwól by odpłynęły i powróć uwagą do oddechu. Możesz sobie wyobrażać, że twoje myśli są całkowicie przezroczyste. Takie mikromedytacje można praktykować kilka razy dziennie, dzięki nim zaczniesz budować mięsień uważności. Możesz wybrać momenty, w których czujesz się zestresowana, przytłoczona obowiązkami albo gdy zauważysz, że stajesz się coraz bardziej rozkojarzona i pobudzona lub gdy zaczynasz robić kilka rzeczy naraz. Usiądź w spokojnym i cichym miejscu, rozluźnij się i po prostu oddychaj. Skoncentruj się na fizycznych odczuciach towarzyszących wdychaniu i wydychaniu powietrza albo na dźwiękach lub obrazach z otoczenia. Możesz włączyć sobie powiadomienie, by praktykować medytacje w ciągu dnia, na przykład 2 – 4 razy dziennie, co godzinę, stopniowo wydłużając czas o minutę. Wybierz rozwiązanie, które najbardziej tobie odpowiada.
Praktykowanie uważności nie musi wymagać od Ciebie dużego zaangażowania ani specjalnego szkolenia. Możesz zacząć teraz, dokładnie w tej chwili i niebawem zacząć się cieszyć jej korzystnym działaniem.
2019-2027 Twórczy Umysł™ | Polityka Prywatności i Plików Cookies | Regulamin | email: izabella@tworczyumysl.pl